Zanęta klucz do sukcesu ?

 

Wstępnie chciałbym opisać znaczenie zanęty i bardzo ważną rzecz którą nie wszyscy wędkarze biorą pod uwagę czyli kolor i granulację które odgrywają bardzo ważną rolę.


Zanęta jest bardzo ważnym elementem wędkarskich sukcesów podczas wypraw zamatorskich jak i zawodów.
Generalnie zanęty charakteryzują się czterema podstawowymi cechami  ;
1.frakcja czyli grubość zanęty mogą być bardzo drobno mielone ,średniej granulacji i bardzo grube posiadające w swoim składzie np.kawałki pelletu.
2.spoistość -są sypkie na wody stojącej oraz bardziej spoiste na wody bieżące.
3.zapach- różne zapachy ukierunkowane pod dany gatunek ryb np.zanęty płociowe o zapachy kolendry,leszczowe o zapachu waniliowym czy karmelowym ,karpiowe o zapachu truskawki itd.
4.kolor-są zanęty jasne ,ciemne i o danym kolorze np.żółte,czerwone,czarne.

Wiadomo już od dawna że jakość zanęty bardzo podnosi skuteczność łowienia ale też kolor i tu pojawia się pytanie jaka ma być jasna czy ciemna a może brązowa.
Z moich doświadczeń jakie nabyłem podczas zawodów jak i zwykłych zasiadek wynika ,że kolor zanęty trzeba dobierać do wody na jakiej łowimy i o jakiej porze roku!

Tak samo jest z frakcją czyli grubością zanęty.
Spróbuje troche przybliżyć te czynniki na paru przykładach,zacznę od koloru.
Jasna zanęta świetnie się spisuje na wodach o bardzo małej przejrzystości ponieważ ryby łatwiej mogą zlokalizować pokarm dotyczy to zarówno wód stojących jak i płynących,jeziora w momencie kwitnięcia tracą swoją przejrzystość są mętne i wtedy jasna zanęta w dużym stopniu podnosi skuteczność złowionych przez nas ryb.Sytuacja na rzekach jest podobna z tym że woda w rzece staje się mętna gdy wzrasta szybko jej poziom np.długotrwałe opady deszczu.
Ciemna zanęta czy nawet czarna idealna będzie na początku wiosny w jesieni gdy wody są bardzo czyste i przejrzyste 
wyjątek stanowi rzeka która nawet w czasie pory letniej przy dużych upałach podczas niskich stanów jest bardzo czysta-wtedy również ciemna zanęta znajduje zastosowanie.


Następnym pytaniem jakie często sobie zadają wędkarze nie tylko zawodnicy jest jaka frakcja ; drobna czy gruba.
Otóż bardzo mocno mielone i drobne zanęty użwa się najczęsciej gdy występują drobne ryby chodzi o to żeby ich nie nasycić za szybko ,,spożywką,, generalnie są stosowane podczas zawodów na tzw trudnych wodach ;kanałach ,wodach stojących i mniejszych rzekach.


Drobno mielona zanęta będzie również skuteczna wczesną wiosną i pózną jesienią kiedy ryby pobierają mniej pokarmu,oraz z pod lodu.
Grube zanęty są stosowane w pełni sezonu zarówno na wodach stojących jak i płynących,są bardzo selektywne eliminują tzw ,,drobiazg,, który jest nieporządany podczas łowienia dużych ryb .Wtych zanętach często znajdziemy kawałki,kukurydzy,makucha czy nawet pelletu.
Reasumując jeśli chcemy skutezcnie łowić musimy starać się dobierac zanęty zarówno do pory roku,rybostanu jak i wody na jakie będziemy łowić , wtedy isteniej duże prawdopodobieństow że odniesiemy sukces zarówno na zawodach jak i na zwykłej zasiadce.